• Wpisów: 46
  • Średnio co: 28 dni
  • Ostatni wpis: 2 lata temu, 15:23
  • Licznik odwiedzin: 7 366 / 1317 dni
 
sandra191919
 
Cztery pierwotne odruchy szczeniąt

odruch podążania za ciepłem: powoduje przyleganie szczeniąt do najcieplejszych części ciała matki
odruch ssania: natychmiastowa umiejętność ssania sutka
odruch kroczowy: wywoływany symulowaniem (wylizywanie przez sukę) okolicy pod ogonem, umożliwia u osesków wydalanie moczu i kału.
odruch bezwładności: chwycone przez matkę w okolicy karku szczenię zamiera w bezruchu, pozwalając się przenosić.

Należy pamiętać, że noworodki nie mają jeszcze wykształconych mechanizmów termoregulacji.
Dlatego temperatura pomieszczenia gdzie przebywają szczenięta w pierwszym tygodniu ich życia musi wynosić 30°C. Temperatura otoczenia może być stopniowo obniżana aż do 25°C w czwartym tygodniu.Powietrze nie powinno być suche dlatego w pomieszczeniu dobrze jest umieścić duże naczynie z wodą.

Kontrola mleczności suki oraz ssania u szczeniąt
Dla szczeniąt konieczne jest rozpoczęcie pobierania mleka jak najszybciej po porodzie. Gruczoł mlekowy suki tylko przez kilka godzin po porodzie wydziela siarę - pierwsze mleko, które różni się składem od później produkowanego. Siara to żółtawa, tłusta ciecz bogata w przeciwciała, która chroni szczenię w pierwszych tygodniach życia. Trzeba koniecznie zaobserwować czy każde z szczeniąt wypiło siarę.Zdarzają się sytuacje, że suka w ogóle nie ma mleka. Można to sprawdzić chwytając koniec sutka między kciuk i palec wskazujący, delikatnie uciskając, zobaczyć czy pojawi się kropla mleka.Jeżeli suka nie ma mleka należy jak najszybciej skonsultować to z weterynarzem i zawieśc również razem z nią szczenięta!!!
W razie konieczności zastąpienia mleka matki (choroba, brak mleka, liczny miot) hodowca potrzebuje odpowiedniego preparatu mlekozastępczego dla psów. Preparaty mlekozastępcze jak BABYDOG MILK są opracowane w sposób najbardziej zbliżony do mleka suki tak, aby pokryć potrzeby pokarmowe szczeniąt. Do karmienia szczeniąt NIE należy używać mleka krowiego, ponieważ szczenięta nie potrafią go trawić.
Dobrze mieć przygotowane opakowanie BABYDOG MILK jeszcze przed porodem aby móc szybko zareagować w sytuacji konieczności dokarmienia szczeniąt. Przy przygotowywaniu mleka należy postępować zgodnie z instrukcją, pamiętając o zachowaniu higieny.
Szczenięta karmi się specjalną butelką, a po jedzeniu trzeba wymasować im okolice krocza (używając miękkiej tkaniny zwilżonej w ciepłej wodzie), w celu pobudzenia odruchu oddawania moczu i kału.

UWAGA !
Mleko krowie w porównaniu z mlekiem suki jest zdecydowanie zbyt ubogie w energię, tłuszcze i białka, natomiast zawiera za dużo cukru - laktozy (ryzyko biegunek u szczeniąt !).
Mleko suki w porównaniu z mlekiem krowim zwiera:
- 2 razy więcej energii
- 2 razy więcej białka
- znacznie mniej laktozy

Czy wiesz, że...

Karmiąca suka produkuje w czasie całego okresu laktacji nawet 2- 3 krotnie więcej mleka niż wynosi masa jej ciała. Suka o wadze 25kg. odchowująca 6 szczeniąt w trzecim tygodniu ich życia produkuje 2 litry mleka dziennie ! Jej potrzeby energetyczne są trzykrotnie większe, niż poza okresem ciąży i laktacji.

Dzień 2
Codziennie przyrosty masy ciała u szczeniąt
Poza pierwszym dniem życia kiedy nowonarodzone szczenię może nieco stracić na wadze ze względu na pozbywanie się pierwszego stolca lub początkowe trudności z ssaniem, szczenię codziennie powinno przybierać na wadze. Utrata masy ciała, brak lub niedostateczne dzienne przyrosty mogą być objawem odwodnienia, niedożywienia (brak mleka, nieumiejętność ssania) czy choroby. Aby mieć pewność, że szczenię przybiera na wadze, należy codziennie je ważyć i zapisywać wynik ważenia na karcie wzrostu.

Szczenię które nie przybywa na wadze przez dwa kolejne dni powinno być od razu zbadane przez lekarza weterynarii !Higiena poporodowa
Po porodzie trzeba skontrolować czystość legowiska, tak by nie przeszkadzać suce i szczeniętom. Kiedy szczenię skończą jeść należy usunąć zanieczyszczone posłanie i zastąpić je nowym, nie można natomiast jedynie przykryć brudnego posłania świeżym.
W razie potrzeby można wilgotną gąbką delikatnie przetrzeć brzuch i sutki suki a następnie osuszyć skórę.
Ewentualnie można także przemyć podłogę wokół legowiska zimną wodą z mydłem i zdezynfekować rozcieńczonym roztworem wody utlenionej. Następnie podłogę trzeba wytrzeć do sucha.
Podczas wykonywania tych czynności należy zwrócić uwagę, by zbytnio nie niepokoić suki i noworodków.

Dzień 5
Szczenię podnosi się na przednich łapach. Rozwija się słuch.
Życie szczenięcia wciąż upływa głównie na spaniu i jedzeniu, choć pojawiają się też istotne zmiany. Dotychczas tylko pełzające, szczenię może już unieść swój ciężar na przednich łapach, co usprawnia dotarcie do sutków. Szczenię rozpoznając zapach ma wyraźne preferencje wobec wybranego sutka. Nadal jeszcze nie odbiera dźwięków natomiast reaguje już na wibracje.

Dzień 6
Minimalna temperatura rektalna szczenięcia to 37°C  

To tyle na piersze dni zrobimy to podajże w 7/8 tomach :D Jeżeli pragniecie kupić szczeniaka z hodowli ( Jakiej rasy ? i czy po championach ? ) możecie mi napisać i za ile,do ilu ?. Mogę również wyszukać wam w ogłoszeniach jak najlepszych i nie drogich tylko piszcie . I od razu podajcie fb lub coś w tym stylu to wam prześlę . Dlatego gdyż takie informacje przekazuję prywatnie dla bezpieczeństwa :* Pozdro 3 600  dla was :D He he

Nie możesz dodać komentarza.